Лікування аномалії Арнольда Кіарі

Лікування аномалії Арнольда Кіарі

Лікування аномалії Арнольда Кіарі характеризується тим, що воно підбирається суто індивідуально.

Аномалія Арнольда Кіарі – кілька вроджених захворювань, що означають аномалії в розвитку головного мозку, пов’язаних з роботою мозочка і довгастого мозку.

Коли у пацієнта спостерігається аномалія Арнольда Кіарі, ми діагностуємо у нього, що мигдалини мозочка зміщені вниз у великий потиличний отвір. При цьому довгастий мозок отримує тиск, і це призводить до неврологічних розладів.

Лікування аномалії Арнольда Кіарі залежить від:

  • тяжкості симптомів,
  • ступеня вклинения мигдалин мозочку
  • і наявності ускладнень, таких як гідроцефалія і гідромієлія.

Для пацієнтів з вираженою симптоматикою рекомендується раннє хірургічне лікування. Суть хірургічного втручання зводиться до декомпресії утворень задньої черепної ямки, яка досягається видаленням частини потиличної кістки шляхом резекції краю великого потиличного отвору, а при необхідності частини дужки 1-го шийного хребця. При цьому проводиться пластика твердої мозкової оболонки, щоб забезпечити достатньо місця для мигдалин мозочка і довгастого мозку. За даними з літератури і за нашим досвідом кращі результати лікування спостерігаються в тих випадках, коли хворих оперують протягом перших 2 років після появи симптомів. Асимптоматичних (безсимптомних) пацієнтів можна спостерігати і оперувати пізніше, якщо у них з’являться симптоми. Але важливо пам’ятати, що зміни, як наслідок аномалії Арнольда Кіарі і гідромієлії відбуваються повільно, і пацієнти часто не звертають на них уваги, поки не з’являться грубі прояви. У той же час розвинені порушення функції, як правило, незворотні, тому операція повинна бути спрямована на попередження їх розвитку.

Лікування аномалії Арнольда Кіарі

Лікування аномалії Арнольда Кіарі

В результаті хірургічного лікування більшість скарг і симптомів регресують вже в ранньому післяопераційному періоді. Людина повертається до свого функціонально повноцінного життя, за умови, що до операції не розвинулися незворотні атрофічні зміни.

Перша операція в Україні з приводу аномалії Арнольд-Кіарі у дорослого була виконана в нашій клініці субтенторіальної нейроонкології в 1995р. (Після навчання лікаря Федірко В.О. в Канаді). Кількість операцій перевищила кілька сотень, а ефективність операції по регресу симптоматики знаходиться на рівні 94-97%.