Гемілицевий спазм

Що таке гемілицевий спазм?

Гемілицевий (геміфаціальний) спазм – це розлад, що характеризується нападоподібними мимовільними посмикуваннями м’язів половини обличчя, що іннервуються лицевим нервом відповідної сторони.

Типи та причини гемілицевого спазму?

Залежно від причини, гемілицевий спазм може бути первинним та вторинним. Причиною в 97% випадків первинного гемілицевого спазму є близько розташована артерія, яка, пульсуючи, періодично подразнює нерв, що і викликає спазм м’язів обличчя. Вторинний гемілицевий спазмрозвивається внаслідок інших захворювань або станів, як от:

  • травма
  • параліч Белла або ідіопатичний(невідомого походження) лицевий параліч
  • ураження стовбуру мозку, такі як розсіяний склероз, інсульт
  • артеріовенозні аномалії, внутрішньочерепні артеріальні аневризми, артеріо-венозна нориця, ангіоми
  • інфекції соскоподібного відростку та вуха (середній отит, холестеатома)
    пухлини привушної залози
  • аномалія Арнольда-Кіарі та інші структурні аномалії задньої черепної ямки.

Які є симптоми гемілицевого спазму?

На початкових етапах при первинному гемілицевому спазмі характерними є посмикування колового м’яза ока, можливо навіть до мимовільного його заплющування. З прогресуванням захворювання спазм поширюється на нижчерозташовані м’язи(коловий м’яз рота, підборідний, підшкірний м’яз шиї). Також після тривалого перебігу захворювання можливе формування контрактури м’язів враженої сторони обличчя, кератиту з переходом в більмо на оці із втратою зору, формування доріжки слини з кута рота з постійною втратою слини.

Найменше подразнення, емоційні коливання, вживання їжі, розмова можуть провокувати напади спазму.

При вторинному гемілицевому спазмі, як правило, посмикування відбуваються одразу і у верхній, і у нижній частині обличчя.

Діагностика

При наявності вищеперерахованих симптомів у першу чергу слід звернутись за консультацією до кваліфікованого спеціаліста для підтвердження та уточнення діагнозу, уточнення причини за допомогою МРТ в спеціальних режимах. Вторинний гемілицевий спазм вимагає лікування власне первинного захворювання, що призвело до його виникнення.

Зверніться до нас за консультацією

Для попереднього запису на консультацію ви можете звернутися до КООРДИНАТОРА клініки у будь-який зручний спосіб та час!

Приймальні години: 9:30 – 15:00

Онлайн консультування у зручний спосіб:

Лікування

Варіантів лікування первинного гемілицевого спазму на даний час є 3:

Варіант 1: Медикаментозне лікування.

Використовується у випадку легкого перебігу захворювання та на ранніх його стадіях. Базується на вживанні ліків, що порушують проведення/зменшують кількість патологічних імпульсів у лицевому нерві, що у свою чергу, зменшує спазм. Проте медикаменти можуть мати побічні ефекти, такі як сонливість, нудота, загальмованість та зрідка втома.

Варіант 2: Ін’єкції ботулотоксину.

Введений у м’яз ботулотоксин блокує передачу нервового імпульсу, тим самим ніби “вимикаючи” м’яз. Ефективність даного методу висока – 85-95%, проте тривалість ефекту – 3-4 місяці, опісля необхідні повторні ін’єції, але спостерігали випадки після 8-10 ін’єкцій розвиток паралічу нерва без можливості його відновлення.

Варіант 3: Хірургічне лікування – операція мікросудинної декомпресії корінця лицевого нерва.

Операція являє собою відведення судини, що компремує нерв, встановлення спеціальної тефлонової прокладки між судиною та нервом. Як наслідок – судина більше не контактує з нервом та не подразнює його. Особливість даного варіанту лікування полягає у тому, що таким чином ми діємо на причину захворювання, виліковуючи його, а не лікуємо симптоми, як у попередніх двох варіантах.

Фахівці нашої клініки не поспішатимуть з операцією. Буде проведена діагностика саме вашого випадку. Ви будете мати змогу поставити питання та отримати повну консультацію.

В умовах карантину ми готові запропонувати Вам розгорнуту онлайн консультацію. Ми розуміємо вашу проблему, яка не повинна бути проігнорована із-за ситуації з COVID.
Зателефонуйте нам!

(якщо ви переглядаєте цю сторінку з мобільного телефону, клікніть на номер для виклику):

Записатися На Консультацію