Невралгія трійчастого нерва

Лікування невралгії трійчастого нерва. Сучасні методи

Лікування невралгії трійчастого нерва зазвичай починається з призначення медичних препаратів, що пригнічують біль і багатьом людям цього досить достатньо протягом тривалого часу. Однак, з часом, у частини пацієнтів розвивається звикання до медикаментів, що призводить до зниженням їх ефективності, аж до повної втрати ефекту. Також нерідкі часті випадки розвитку істотних небажаних побічних ефектів. Для подібних випадків існують більш радикальні методи лікування.

Якщо ж причиною болюів в обличчі є інші захворювання, то також необхідно необхідне лікування, спрямоване на основну причину.

Загальноприйнятим світовим підходом є початок лікування з медикаментозної терапії з подальшим проведенням (при необхідності) реконструктивних втручань (мікросудинної декомпресії корінця трійчастого нерва), а при неможливості її проведення або ж неефективності виконуються деструктивні (руйнуючі нерв) втручання.

Медичні препарати

Для лікування тригемінальної невралгії Вам можуть призначити ліки, які зменшують або припиняють передачу больових сигналів у Ваш мозок.

 • Антиконвульсанти. Зазвичай призначають карбамазепін (фінлепсин), ефективність якого при лікуванні тригемінальної невралгії підтверджена. Інші антиконвульсанти, які можуть застосовуватися при цьому захворюванні — це окскарбазепин (Трилептал), ламотриджин (Ламиктал) топіромати (Топіромакс). Також можуть застосовуватись препарати інших груп, такі як клоназепам, габапентин, прегабалин. Якщо препарати, які Ви приймаєте втрачають свою ефективність, може знадобитися коригування дози або зміна препарату, яку необхідно проводити під контролем лікаря. Побічні ефекти можуть включати в себе запаморочення, загальмованість, сонливість, двоїння в очах і нудоту. Під час прийому препаратів слід утриматися від керування автомобілем та роботи з механізмами, яка потребує підвищеної уваги або травмонебезпечна.
 • Спазмолітики. Препарати з м’язово-розслаблюючу дією, що розслаблюють м’язи, такі як баклофен (Габлофен, Ліоресал) можуть застосовуватися самостійно або в комбінації з карбамазепіном.
 • Антидепресанти. У багато протоколів лікування хронічних больових синдромів входять препарат групи антидепресантів (Амитриптилин, Флуоксетин (Прозак), Пароксетин), які показали свою ефективність при правильному застосуванні.

Лікування невралгії трійчастого нерва хірургічним шляхом

При невралгії трійчастого нерва, мета хірурга — припинити здавлення стиснення і роздратування подразнення трійчастого нерва прилеглою судиною або ж, в ряді випадків, зруйнувати його волокна, для переривання патологічного функціонування. Руйнування нерва призводить до оніміння обличчя на стороні втручання, яке в залежності від процедури і особливостей захворювання, може зберегтися зберігатись постійно. Після будь-якого хірургічного втручання біль може відновитися через кілька місяців або років. Частота рецидивів залежить від типу невралгії і характеру проведеного втручання.

Варіанти хірургічних операцій при тригемінальній невралгії трійчастого нерва (оперативне лікування невралгії трійчастого нерва) включають:

Мікросудинна декомпресія. «Золотий стандарт» хірургічного лікування невралгії трійчастого нерва. Ефективність втручання становить 96-97,5%, що також робить її однією з найбільш ефективних операцій в плановій нейрохірургії. Операція відноситься належить до реконструктивного типу втручань, що означає передбачає максимальне збереження анатомічних структур і їх нормальних функцій. 

Процедура полягає у відведенні судини від трійчастого нерва в зоні їх контакту.
Під час операції хірург робить розріз позаду вуха на стороні болю. Потім через невеликий отвір в черепі, хірург відводить всі судини від нерва всі судини, які знаходяться з ним в контакті і ізолює їх один від одного спеціальною прокладкою. Якщо нерв здавлюється стиснено веною, хірург може її видалити.
Також лікар може перетнути частину волокон нерва (нейротомія) під час операції, в залежності від особливостей анатомічних взаємовідносин і характеру судинно-нервового конфлікту.

У переважній більшості випадків мікросудинна декомпресія призводить до повного припинення болю або значного його зменшення. Дане втручання, як і всі хірургічні операції несе певні ризики, які включають мають в собі малий невеликий відсоток зниження слуху, слабкості м’язів обличчя, оніміння обличчя, двоїння в очах та інші загальнохірургічні ускладнення. Більш детальну інформацію повідомить Ваш лікуючий лікар при особистій бесіді.

Більшість пацієнтів після цієї процедури не мають яких-небудьбудь-яких стійких неврологічних симптомів. Ця процедура має найменший відсоток відновлення болю в довгостроковій перспективі, в порівнянні з іншими методиками лікування.

Деструктивні методи хірургічного лікування невралгії трійчастого нерва

Решта методики хірургічного лікування є деструктивними, тобто передбачають руйнування волокон трійчастого нерва або інших структур, залучених до процесу.

 • Радіохірургія. При цій процедурі, проводиться сфокусований радіаційний вплив на корінець трійчастого нерва. Дана техніка використовує радіацію для того щоб зруйнувати трійчастий нерв і знизити або припинити передачу по ньому больових імпульсів. Ефект настає поступово, що може займати кілька тижнів. Після процедури виникає оніміння половини обличчя, яке зберігається тривалий час. У разі рецидиву і відновлення болю процедуру повторюють.

Безсумнівна перевага й плюс процедури — це її безболісність і відсутність необхідності в госпіталізації та проведення хірургічної операції. Серед недоліків — висока вартість, і той факт, що вона не усуває причину захворювання — здавлення корінця нерва. Деструктивний характер процедури, в разі її неефективності, значно знижує або зводить нанівець ефективність можливого проведення мікросудинної декомпресії. Іноді може відбуватися посилення болю на тлі оніміння особи — так звана «хвороблива болісна анестезія» — «anesthesia dolorosa»

Інші процедури, які можуть застосовуватися для лікування тригемінальної невралгії, називаються «різотомія» або «абляція», тобто — «руйнування». При різотомії, хірург проводить руйнування волокон нерва, що призводить до оніміння особиобличчя.

Способи різотомії включають:

 • Ін’єкції гліцеролу (Гліцеролові блокади). Під час даної процедури голка проводиться через обличчя до отвору в основі черепа, через який потім голка вводиться в тригемінальну цистерну, невелику порожнину із спинномозковою рідиною, яка оточує вузол трійчастого нерва – — місце, де нерв ділиться на три гілки – і частина його корінця. Потім лікар вводить невелику кількість стерильного гліцеролу, який пошкоджує трійчастий нерв і перериває проведення больового імпульсу. Ця процедура зазвичай полегшує біль. Однак іноді біль, через деякий час, поновлюється, а у багатьох пацієнтів зберігається оніміння обличчя або відчуття поколювання.
 • Балонна компресія. При балонній компресії, Ваш лікар вводить порожнисту голку через Ваше обличчя в частину нерва, яка виходить в основі черепа. Потім він проводить через голку тонку гнучку трубку (катетер) з балончиком на кінці. Лікар роздуває балон з тиском, достатнім для пошкодження трійчастого нерва і блокування больових сигналів. Балонна компресія успішно полегшує біль у більшості пацієнтів, принаймні на якийсь період часу. Більшість пацієнтів після процедури відчувають оніміння обличчя, а у деяких відзначається тимчасова або постійна слабкість жувальних м’язів.
 • Радіочастотне температурне ушкодження (деструкція). Процедура вибірково руйнує волокна нерва, пов’язані з болем. Методика проведення голки до місця виходу нерва на основі черепа аналогічна описаній вище. Після розташування встановлення голки через її просвіт проводиться електрод, на який подається невеликий електричний струм. Під час процедури Вас попросять сказати де і коли Ви відчули поколювання. Коли ж нейрохірург визначить частину нерва, залучену в до передачі больових відчуттів, електрод розігрівається до тих пір, поки це не призводить до руйнування нервових волокон, що створює зону пошкодження (деструкції). Якщо біль зберігається, лікар може створити додаткові зони деструкції. Радіочастотна термодеструкція зазвичай призводить до деякого оніміння обличчя після процедури.
 • Алкоголізація. Проведення блокади гілок трійчастого нерва в місцях їх виходу на обличчі з використанням розчину спирту, які яка призводять до руйнування нервових волокон. Методика на сьогоднішній день практично втратила свою актуальність з огляду на низьку ефективність і при такому процесі як лікування невралгії трійчастого нерва і високогоий відсотока рецидивів і ускладнень. Жодна з професійних асоціацій з лікування болю не рекомендує алкоголізацію, як метод лікування невралгії трійчастого нерва. Проведення алкоголізації може мати сенс, як крайній захід, при неможливості виконання інших методик.

Альтернативне лікування

Дуже невелику кількість клінічних випробувань було проведено з для вивчення ефективності альтернативних методів лікування невралгії трійчастого нерва, так щотому переконливих доказів користі на користь їх застосування немає. Однак, деякі пацієнти відзначають поліпшення стану при використанні цих методик. Як правилоЗазвичай ефект відзначається при поєднанні з традиційними методами лікування.

Альтернативні методи лікування невралгії включають:

 • акупунктуру
 • вітамінотерапію
 • рефлексотерапію
 • нутриціотерапію
 • електростимуляцію нервів

При хронічному боліболю, що супроводжує лікування перебіг невралгії трійчастого нерва добре зарекомендувало себе включення в комплекс лікування психотерапевтичних методик.
Завжди необхідно проконсультуватися з Вашим лікарем до того, як вдаватися до альтернативного лікування, так як в іншому випадкуоскільки інакше Ви можете погіршити свій стан.

Зверніться до нас за консультацією

Для попереднього запису на консультацію ви можете звернутися до КООРДИНАТОРА клініки у будь-який зручний спосіб та час!

Приймальні години: 9:30 – 15:00

Онлайн консультування у зручний спосіб:
В умовах карантину ми готові запропонувати Вам розгорнуту онлайн консультацію. Ми розуміємо вашу проблему, яка не повинна бути проігнорована із-за ситуації з COVID.
Зателефонуйте нам!

(якщо ви переглядаєте цю сторінку з мобільного телефону, клікніть на номер для виклику):

Записатися На Консультацію