Хірургічне лікування невралгії трійчастого нерва

Хірургічне лікування невралгії трійчастого нерва

При невралгії трійчастого нерва застосовується також хірургічне лікування невралгії трійчастого нерва. Мета хірурга – припинити здавлення і роздратування трійчастого нерва прилеглою судиною або ж, в ряді випадків, зруйнувати його волокна, для переривання патологічного функціонування. Руйнування нерва призводить до оніміння обличчя на стороні втручання, яке в залежності від процедури і особливостей захворювання, може зберегтися постійно. Після будь-якого хірургічного втручання біль може відновитися через кілька місяців або років. Частота рецидивів залежить від типу невралгії і характеру проведеного втручання.

Варіанти хірургічних операцій при тригемінальній невралгії включають:

Мікросудинна декомпресія. «Золотий стандарт» хірургічного лікування невралгії трійчастого нерва. Ефективність втручання становить 96-97,5%, що також робить її однією з найбільш ефективних операцій в плановій нейрохірургії.  Операція відноситься до реконструктивного типа втручань, що означає максимальне збереження анатомічних структур і їх нормальних функцій.
Процедура полягає у відведенні судини від трійчастого нерва в зоні їх контакту.

Під час операції хірург робить розріз позаду вуха на стороні болю. Потім через невеликий отвір в черепі, хірург відводить всі судини від нерва, які знаходяться з ним в контакті і ізолює їх один від одного спеціальною прокладкою. Якщо нерв здавлюється веною, хірург може її видалити. Також лікар може перетнути частина волокон нерва (нейротомія) під час операції, в залежності від особливостей анатомічних структур і характеру судинно-нервового конфлікту.

У переважній більшості випадків мікросудинна декомпресія призводить до повного припинення болю або значного її зменшення. Дане втручання, як і всі хірургічні операції несе певні ризики, які включають малий відсоток зниження слуху, слабкості м’язів обличчя, оніміння обличчя, двоїння в очах та інші загальнохірургічні ускладнення.  Більш детальну інформацію повідомить Ваш лікуючий лікар при особистій бесіді. Більшість пацієнтів після цієї процедури не мають яких-небудь стійких неврологічних симптомів. Дана процедура має найменший відсоток відновлення болів в довгостроковій перспективі, в порівнянні з іншими методиками лікування.

Решта методик хірургічного лікування є деструктивними, тобто припускають руйнування волокон трійчастого нерва або інших структур, залучених до процесу.

Хірургічне лікування невралгії трійчастого нерва

Хірургічне лікування невралгії трійчастого нерва – деструктивне
Радіохірургія.  При цій процедурі, проводиться сфокусований радіаційний вплив на корінець трійчастого нерва. Дана техніка використовує радіацію для того щоб зруйнувати трійчастий нерв і знизити або припинити передачу по ньому больових імпульсів. Ефект настає поступово, що може займати кілька тижнів.  Після процедури розвивається оніміння половини обличчя, яке зберігається тривалий час. У разі рецидиву і відновлення болю процедуру повторюють.
Безсумнівний плюс процедури – це її безболісність і відсутність необхідності в госпіталізації та проведення хірургічної операції. Серед мінусів – висока вартість, і той факт, що вона не усуває причину захворювання – здавлення корінця нерва.  Деструктивний характер процедури, в разі її неефективності, значно знижує або зводить нанівець ефективність можливого проведення мікросудинної декомпресії. Іноді може відбуватися посилення болю на тлі оніміння обличчя – так звана «хвороблива анестезія» – «anesthesia dolorosa»

Інші процедури, які можуть застосовуватися для лікування тригемінальної невралгії, називаються «різотомія». При різотомії, хірург проводить руйнування волокон нерва, що призводить до оніміння обличчя.